27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda bugün!

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası dün (24 Haziran) başladı. 30 Haziran’a kadar devam edecek olan hafta etkinliklerinde bugün yine birçok söyleşi ve atölye onur haftası takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor!

Her sene Haziran’ın son haftası düzenlenen Türkiye’nin en büyük Onur Haftası organizasyonu olan İstanbul Onur Haftası, bu sene de pek pek çok etkinlik ile Onur Ayı’nı renklendirecek. 24 Haziran’dan 30 Haziran’a kadar sürecek 27. İstanbul Onur Haftası’nın bu seneki teması “Ekonomi Ne Ayol?”.

“Türk Lirası ve giderek kötüleşen Türkiye ekonomisi, 7’den 70’e Türkiye’de yaşayan herkesi etkiliyor. Bu durumdan da payını en çok alan LGBTİ+lar oluyor.” diyerek bu senenin temasını LGBTİ+’ların yaşadığı ekonomik sorunlar üzerinden belirleyen komite, “Ekonomik krizin baş gösterdiği dönemlerde Türkiye’de ve pek çok farklı ülkede politikacıların krizi popülist bir söylemle oy devşirmek için kullandığını yıllardır görüyoruz. Bu politikacılar krizin, işsizliğin baş suçlusu olarak ötekileştirilen kesimleri hedef göstermekte ve krizin faturasını bu gruplara keserek bizleri gettolara ve evlere sıkıştırmaya çalışmaktadır. Yaşadığımız kriz ne popülist politikacıların ne de entelektüel söylemlerin çözemeyeceği kadar yaşamın içinde ve gerçektir.” diyor.

Bugün neler var?

Güne “Atölye: Yaratıcı Yazım-Hadi gel hikayelerimizi diğer LGBTİ+’larla paylaşalım!” başlıklı oturumla başlayacak olan 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu atölye ile duyuları, kartpostalları, müziği, konuları kullanarak yazarken; katılımcılar birbirleriyle hikayelerini paylaşıyor olacak. Atölyede yazar, yaratıcı yazım ve hikaye paylaşımı eğitmeni, LGBTQ+ aktivisti Abelone Koppel ve Karikatürist LGBTQ+ aktivisti Anne Matte Kærulf Lorentzen kolaylaştırıcı olarak bulunacak ve atölye iki gün boyunca sürecek.

Hormonlu Domates!

Bu yılın LGBTİ+ fobikleri 15. kez domateslenecek! İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi tarafından bu sene “Tanzim” temasıyla düzenlenecek 15. Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri adayları geçtiğimiz günlerde açıklandı. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi tarafından düzenlenen ödül töreni bugün saat 20.00’da Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olup herkesin katılımına açık.

Bu sene “Kurum Ödülü, Sivil Toplum, Televizyon, Siyaset, Valilik, Medya, Eğitim, Eğlence, Mekan, Beynelminel ve Özel Bi+Fobi Ödülü” kategorileri ile pek çok alandan LGBTİ+ fobik adayın bulunduğu ödül töreninde yılın fobikleri kamuoyu oylamasının ardından belirlenerek domateslenecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir