0

Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir Kartal Pendik Travesti

İstanbul Türkiye’nin göz bebeği. Gerçi ona bebek demek ne kadar doğru bilinmez, çünkü başlı başına birçok ülkeden daha fazla nüfusa ve ekonomik güce sahip koca bir şehir İstanbul. Bir gelen bir daha zor ayrılır buradan. Bunu en çok da Türkiye’nin başka şehirlerinden buraya gelip yerleşen travestiler tecrübe eder. Anadolu şehirlerinden İstanbul’a gelen travesti kızlar bir daha kolay kolay terk edemez bu megakenti.

Kimi ekmek bulur İstanbul’da, kimi aşk. İstanbul’un zaten kendisi AŞKtır. Platoniği çoktur, ama o kimseye taviz vermez. Zordur İstanbul’da yaşamak. Özgürleşeceğim sanırsın burada ama farkında olmadan hapsolmuşsundur İstanbul’a. Ne diyordu Pamela bir şarkısında:

İstanbul seni hapsetmiş

Eski bir banda kaydetmiş

Davul gibi gerilen derini aman Allah

Kim bilir kimler inletmiş

Ne de güzel söylemiş bu Pamela. Birçok İstanbullu kendinden bir şeyler bulur bu parçada ama belki de en çok travestileri anlatır bu şarkı. İstanbul’da travesti olmak hem kolay, hem zordur. Neden mi? Kadıköy TravestiAtaşehir TravestiKartal Travesti ve Pendik Travesti modeller olarak kısaca açıklamaya çalışalım bunu.

İstanbul’da travesti olmak, Türkiye’deki diğer şehirlerde travesti olarak yaşamaktan daha kolaydır; çünkü insanlar çoğunlukla birbirleriyle uğraşamayacak kadar meşguldürler. Öyle kalabalık ki İstanbul, birine bir laf edeyim derken gözden kaybediyor insan. Zorunlu bir “hoşgörü” hali yani, bu şehirdeki. Yoksa özellikle İstanbul’daki insanlar çok iyi eğitimli, insan haklarını iyi bilen ve birbirlerine sonsuz saygılı kişilerdir diyemeyiz.

İstanbul travestiler için kolay ama zor dedik. Evet, İstanbul’da travesti olmak zor da tabii. İstanbul haşin şehir. Kolay değil ekmek kazanmak… İstanbul’un sokakları, hele ki gece vakti kolay olmasa gerek. Eskiye nazaran artık her yer daha güvenli ama kafalar hala tam donanımlı olmadığından temkinli olmakta fayda var. Travestilere sataşmak, travesti avlamak ipsiz sapsız, sözde ahlakçı tiplerin en sevdiği eylemlerden biri hala. Bu tipler sözde travesti avlayıp sonra kendilerini avladıkları travestilere s.ktirmeye bayılırlar. Hayat işte!

Her şey çoktur İstanbul’da. İnsanlar, evler, arabalar, para… En fazla da farklı hayatlar arasındaki uçurumun genişliği çoktur. Travestilerle travesti olmayan insanları kıyaslamayın sadece. Travestiler arasında bir kıyaslama yapın. Gece Harbiye’de köşebaşında müşteri bekleyen seks işçisi travesti ile Türkiye’nin divası olarak lanse edilen Bülent Ersoy’u kıyaslayın. Hayat ne tuhaf değil mi? Aslında ikisi de kendi bedeninde huzur bulamadığı için ruhu ile bedenini eşitlemeye çalışan trans bireylerdir aslında.

İstanbul Travestileri hayatın sahnesinde. Rengarenk, ışıl ışıl, güzel mi güzel… Avrupa Yakası travesti nüfus açısından daha zengin olsa da aslında İstanbul’un her yanı travesti. Anadolu Yakası’nda Kadıköy Ataşehir Kartal Pendik Maltepe Tuzla Travestileri yabana atılamayacak güzelliklerdir. Çeşit çeşit, renk renk… Renklerimiz hiç solmasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir